Szanowni Rodzice,
Dzieci uczęszczajace do Niepublicznego Przedszkola Parafialnego, które objęte są kształceniem specjalnym lub potrzebą wczesnego wspomagania rozwoju realizują w przedszkolu zajęcia integracji sensorycznej w specjalnie do tego przygotowanej sali terapeutycznej ze specjalistycznym sprzętem. Wykwalifikowanymi specjalistami prowadzacymi te zajęcia są Panie: mgr Anna Góra oraz mgr Karolina Kiełbasa.
Pani Ani i Karolinie serdecznie gratulujemy ukończenia dwustopniowego kursu zakończonego egzaminem w Polskim Stowarzyszeniu Terapeutów Integracji Sensorycznej SI i uzyskania uprawnień terapeuty integracji sensorycznej oraz kwalifikacji do diagnozowania, planowania i prowadzenia terapii interacji sensorycznej.
Czym jest integracja sensoryczna?
Jakie są skutki zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci?
Współczesny świat w którym funkcjonujemy nierzadko przytłacza nas sensorycznie. Zewsząd atakują nas nachalne obrazy, reklamy i dźwięki. Stale, nawet w nocy przy poduszce mamy przeróżne urządzenia multimedialne. W takich warunkach dzieci są przestymulowane, a ich układ nerwowy nie radzi sobie z tym przeciążeniem. Psychologiczne i emocjonalne skutki zaburzeń integracji sensorycznej dotykają najmłodszych.
Integracja sensoryczna ( SI) to proces zachodzący w układzie nerwowym. Polega on na odbieraniu, rejestrowaniu i interpretowaniu bodźców docierających do poszczególnych zmysłów człowieka. Na podstawie tak zebranej informacji zachodzi w układzie nerwowym decyzja o udzieleniu odpowiedzi, czyli określonym zachowaniu się. Integracja sensoryczna umożliwia nam rozumienie świata, który działa na nas poprzez różne bodźce. Rozumienie , ale też określone ustosunkowanie się do tego świata, w tym zareagowanie na to, co się w nim dzieje.
W układzie nerwowym człowieka wyróżnia się siedem zmysłów: wzrok, słuch, węch, smak, dotyk oraz układ przedsionkowy i układ proprioceptywny. Czym są te zmysły i jaka jest ich funkcja? Receptory układu przedsionkowego zlokalizowane są w uchu wewnętrznym. Umożliwia on przeciwstawianie się sili grawitacji i utrzymywanie równowagi ciała oraz informuje o napięciu mięśni i pozwala utrzymać ciało w jednej pozycji. Dzięki niemu wiemy w jakiej relacji znajduje się nasza głowa w odniesieniu do reszty ciała oraz w jakim położeniu znajduje się nasze ciało względem otoczenia. Układ przedsionkowy wpływa także na koordynację pracy obu oczu – reguluje napięcie mięśni oka. Zmysł propriocepcji jest inaczej zwany czuciem głębokim. Odbiera on informację z mięśni, ścięgien i stawów, gdzie zlokalizowane są jego receptory. Informuje nas o położeniu naszego ciała w przestrzeni, pozwala wykonywać ruchy z zamkniętymi oczami, a także dostosować nasze ruchy ich siłę do przedmiotów i otoczenia z jakimi się stykamy. Warunkuje również prawidłową koordynację, płynność i zgrabność ruchów. Wpływa na poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego. Prawidłowa integracja sensoryczna jest zatem fundamentem dla nabywania kompetencji, sprawności i wiedzy. Za jej sprawą możliwa jest efektywna nauka różnych umiejętności, zarówno tych codziennych, życiowych jak i profesjonalnych, wyjątkowych, a także budowanie wiedzy o świecie.
Nieprawidłowa integracja sensoryczna przejawia się tzw. dysfunkcjami, czyli zaburzeniami. Pojawiają się one, gdy układ nerwowy niewłaściwie organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje nie są związane z uszkodzeniem narządów zmysłów, np. z niedosłuchem czy krótkowzrocznością. Oczywiście, jeśli istnieją obawy dotyczące sprawności poszczególnych analizatorów, niezbędna jest konsultacja lekarska. Dysfunkcje integracji sensorycznej dotyczą nieprawidłowości w zakresie przetwarzania bodźców sensorycznych w obrębie następujących systemów: czuciowego (dotykowego i proprioceptywnego), przedsionkowego, słuchowego, wzrokowego, węchowego i smakowego. Objawy dysfunkcji integracji sensorycznej najczęściej manifestują się:
Dysfunkcje te mogą być rozpoznawane u dzieci w normie intelektualnej z trudnościami w uczeniu się, z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, autyzmem, nadpobudliwością psychoruchową, mózgowym porażeniem. Ich nasilenie jest różne, od lekkiego do znacznego.
Dysfunkcje integracji sensorycznej wpływają na uczenie się, zachowanie i rozwój społeczno-emocjonalny dziecka.
Wybrane objawy dysfunkcji integracji sensorycznej gdy dziecko:
Najczęściej spotykanymi dysfunkcjami integracji sensorycznej są: nadwrażliwość (obronność) dotykowa związana z wygórowaną reakcją na bodźce, nadwrażliwość oralna dotycząca okolic buzi, dyspraksja polegająca na trudnościach z zaplanowaniem i wykonaniem czynności ruchowych czy niepewność grawitacyjna, której cechą charakterystyczną jest lęk przed zmianą pozycji ciała.
W jaki sposób można wychwycić nieprawidłowości w rozwoju integracji sensorycznej? Należy bacznie obserwować:
Źródło:
Audycje polecane do posłuchania:
Polskie Radio Dzieciom audycja „Strefa Rodzica”
https://www.polskieradio.pl/18/4388/Artykul/1493259
https://www.polskieradio.pl/18/4388/Artykul/2309207
https://www.polskieradio.pl/18/4388/Artykul/1606309
https://www.polskieradio.pl/7/4411/Artykul/2217970
https://www.polskieradio.pl/18/4388/Artykul/2037155
Polskie Radio 24 audycja „Godzina Wychowawcza”
https://polskieradio24.pl/23/266/Artykul/1678412
Grybów
ul. Dębowa 11