ŚWIĘTO PATRONALNE PRZEDSZKOLA
PARAFIALNEGO – KONKURS MAJOWY
„Czy możesz nas wszystkich zabrać ze sobą do nieba? „ – te słowa Łucji wypowiedziane nieśmiało do Pięknej Pani w niedzielę 13 maja 1917 r. stały się myślą przewodnią organizowanego w tym roku Święta Patronalnego Niepublicznego Przedszkola Parafialnego z Oddziałem Integracyjnym im. Św. Dzieci Fatimskich w Grybowie.
We wspomnianą niedzielę 13 maja 1917 r. Łucja , Franciszek i Hiacynta prowadzili swoje stadka do Cova da Iria na pastwiska w pobliżu Aljustrel. Nagle przeraziły ich ogromne błyski światła. Wtedy Łucja i Hiacynta zobaczyły Piękną Panią w świetle, które było „bardziej olśniewające niż słońce”. Maryja przemówiła do dzieci, ale tylko Łucja ją słyszała. Piękna Pani uspokoiła dzieci, aby się Jej nie lękały. W tym czasie Franciszek jedynie widział cudowne światło. Chłopiec natychmiast zaczął się modlić na różańcu. Po jednej dziesiątce Różańca zobaczył Matkę Bożą. Matka Boża uniosła dłonie i potężne strumienie światła spłynęły na dzieci. Pożegnana wiadomość Pięknej Pani z nieba skierowana do dzieci była następująca: „Odmawiajcie różaniec każdego dnia, żeby wyprosić pokój dla świata i koniec wojny”.
Przedszkole parafialne, któremu patronują święte Dzieci z Fatimy: Hiacynta i Franciszek ma za nadrzędne zadanie przekazywać swoim wychowankom istotę i znaczenie orędzia fatimskiego. Istotą orędzia nie jest tajemnica ani inne znaki zewnętrzne. Jego treścią jest: nawrócenie, pokuta, modlitwa i zaufanie Bogu. Orędzie fatimskie ukazuje zatem drogę, którą mają iść wierni: jest to droga modlitwy i pokuty. Znakomitym przykładem dla dzieci są postacie Franciszka i Hiacynty, którzy w swoim życiu kierowały się najwyższymi wartościami. Obchodzone i przygotowywane co roku w dzień wspomnienia pierwszego objawienia matki Bożej w Fatimie święto patronalne Przedszkola Parafialnego jest dobrą okazja do zaszczepienia w dzieciach wartości, którymi kierowały się Święte Dzieci.
W bieżącym roku szkolnym do dzieci z wszystkich grup przedszkolnych skierowany był konkurs majowy podzielony na dwie konkurencje: konkurs recytatorski i techniczno-plastyczny. Za tematykę konkursu i organizację odpowiedzialna była Pani mgr Magdalena Święs, nauczyciel wychowania przedszkolnego w grupie Zajączki. Konkurs recytatorski skierowany był dla dzieci 5, 6-letnich z grup: Tygryski, zajączki i Sówki. Konkurs miał formę prezentacji dowolnego utworu tj. modlitwy, pieśni lub wiersza o Fatimie i dzieciach fatimskich. Uroczysta prezentacja przygotowanych przez dzieci utworów odbyła się w dniu 13.05.2021r. podczas obchodów Święta Patronalnego Przedszkola. Do konkursu zgłosiło się 20 – ro dzieci z trzech grup wiekowych. Chęć uczestnictwa w konkursie zgłosili:
Z grupy Tygryski ( 4 latki):
Z grupy Zajączki ( 5 latki):
Z grupy Sówki ( 6 latki):
Dzieci bardzo ambitnie i z dużym zaangażowaniem przygotowały swoje wystąpienia na konkurs. Dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretacja tekstu, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny były kryteriami oceny którymi kierowało się Jury w skład którego wchodzili: Ks. Proboszcz, Dyrektor Przedszkola, mgr Karolina Krok, mgr Beata Ledniowska, mgr Katarzyna Rola. Wybór trzech miejsc był trudnym zadaniem dla komisji ponieważ wszystkie dzieci prezentowały wysoki poziom.
Laureatami zostali:
Wyróżnienie otrzymali: Jakub Matuła, Maksymilian Gurba, Łucja Madziar, Monika Bodziony, Patryk Krok, Miłosz Krok, Michał Morańda, Lena Stelmach, Maja Skraba.
Wszystkim uczestnikom zostały wręczone dyplomy i nagrody rzeczowe oraz słodkie niespodzianki i podziękowania.
Druga część konkursu majowego był konkurs plastyczno-techniczny pt. „ Dzieci z Fatimy”. Ta tematyka była skierowana do dzieci 2,5, 3, i 4 – letnich z grup Motylki, Owieczki i Rybki. Konkurs polegał na stworzeniu pracy plastyczno-technicznej w postaci pacynki, figurki patronów naszego przedszkola dowolna techniką z wykorzystaniem np. butelek, rolek po papierze toaletowym, drewnianych łyżek itp. Ilość prac złożonych do 07 maja, pomysłowość, wykonanie oraz kreatywność przeszły najśmielsze oczekiwania osób oceniających wkład pracy przedszkolaków oraz ich rodziców. Na Konkurs złożono 32 prace z których na I miejsce wybrano pracę Anielki Skraby ( gr. Rybki, 3 latka), II miejsce otrzymał Konrad Ogorzałek ( gr. Rybki, 3 latka), III miejsce Jagoda Ledniowska ( gr. Motylki, 3 latka). Wyróżnienia otrzymali: Nikodem lach, Hanna Rzemińska, Aleksandra Dyl, Franciszek Zbylut, Bartłomiej Krok, Milan Liszka, Oliwia Zeliszewska, Liliana Wresiło, Martyna Rogozińska. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Pozostałym uczestnikom zostały wręczone słodkie niespodzianki i podziękowania. Pięknie wykonane figury i pacynki można było podziwiać w Bazylice Mniejszej w Grybowie na specjalnie z tej okazji przygotowanej wystawie.
Naszą szczególną radością jest to, że przedszkolna formacja dzieci i rodziców w duchu wiary katolickiej jest żywa i przynosi oczekiwane owoce. Świadczy o tym zaangażowanie rodziców i dzieci, które w tym wyjątkowym miesiącu pamiętają o Maryi, św. Dzieciach z Fatimy, modlą się do nich
i zwracają się ze swoimi troskami i radościami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, dzięki którym ich dzieci wzięły udział
w konkursie majowym. Jesteśmy pewni, że zdobyta przy tej okazji wiedza na temat objawień w Fatimie, orędzia Maryi skierowanego do dzieci przyczyni się do wzrostu duchowego przedszkolaków.
Grybów
ul. Dębowa 11