Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Dobrze dobrane książki rozwijają umysł i emocje dzieci oraz rozbudzają ich wyobraźnię.

BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA

Dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Im wcześniej zaczniemy czytać naszym dzieciom, tym lepiej – radzi Instytut Książki. Ktoś mógłby spytać: czy to nie za wcześnie? Jaki sens ma czytanie książek dziecku, które nawet jeszcze nie mówi? Okazuje się, że zdolności językowe kształtują się, zanim dziecko zacznie budować pierwsze zdania. „Tuż po urodzeniu maluch nie rozumie słów, ale słyszy rytm i intonację głosu, słucha rodzica bardzo uważnie. Często powtarzane frazy (wyliczanki, rytmiczne wierszyki) zostawiają ślad w jego mózgu, co wpływa na późniejsze rozumienie mowy, a codzienne czytanie pomaga przyswajać intonację i melodię języka”.

 „Wierzymy, że »czytelnictwo« zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię. Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych. Czytając swojemu Maluszkowi, wpływasz na jego przyszłość i pomagasz mu osiągnąć sukces”. /Instytut Książki/

Z przedszkolakiem do Biblioteki…

Od 01 marca 2021 r. w Przedszkolu Parafialnym z inicjatywy Pani Katarzyny Roli rozpoczęła działalność BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA. Projekt autorski pani Katarzyny okazał się sukcesem. Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola wyrazili zgodę na wizyty dziecka w bibliotece
i wypożyczanie książek. Każdy Mały Czytelnik otrzymał kartę czytelnika oraz książeczkę pn. „Warto czytać”, w której może kolekcjonować naklejki za każdą przeczytaną książkę. Wyprawka jaką otrzymały dzieci jest dla nich bardzo atrakcyjna o czym świadczą częste wizyty dzieci w bibliotece. Od marca projektem „BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA” objęte są dzieci z każdej grupy wiekowej. Księgozbiór biblioteki dostosowany jest do potrzeb dzieci w różnym wieku. Każde z nich znajdzie tam coś dla siebie. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego, przedszkolak otrzymuje naklejkę. Po zebraniu kompletu naklejek czytelnik zostanie  uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym czytelnicze zainteresowania malucha oraz książkę na własność. To nic, że jeszcze nie umie on czytać – ważne, ze uczy się obcowania z książką i że ważnym miejscem na mapie jego dzieciństwa staje się biblioteka. Bo aby dziecko chętnie sięgało po książkę  w wieku szkolnym, powinno oswajać się z nią od kołyski.

Najważniejsze jednak, by w czytelniczą przygodę włączali się rodzice. To oni są w tym doświadczeniu pierwszymi przewodnikami, oni wcielają się w książkowych bohaterów, wreszcie – to oni motywują dzieci swoim przykładem, gdy sami oddają się lekturze. Czytanie generacyjne, do którego zachęcamy, polega na tym, że kolejne pokolenie zapraszane jest do czytelniczego świata przez rodziców. Zresztą nie tylko rodziców: także przez dziadków, którzy nieraz mają więcej czasu, cierpliwości, a na pewno doświadczenia – tak bardzo pomocnego w przełożeniu przeczytanej lektury na język codziennego życia. Warto pamiętać, że zalety wspólnego czytania nie ograniczają się wyłącznie do kwestii językowych. Buduje ono przede wszystkim więź rodzica z dzieckiem, daje małemu słuchaczowi poczucie bliskości
i bezpieczeństwa, a także usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową. A i dorosłym sporo daje, bo przy tej okazji nieraz uczą się na nowo dziecięcego spojrzenia na świat.

Co czytać dziecku?

Książka bywa znakomitym pretekstem do rozmowy z przedszkolakiem o codziennych sytuacjach, które możemy zestawiać z przygodami bohaterów. Pomaga dziecku w spojrzeniu z dystansu na własne zachowanie, uczy wyciągania wniosków i wyrażania emocji. Z kolei na etapie szkolnym czytanie ułatwia przyswajanie wiedzy, wspomaga kształtowanie się indywidualnych zainteresowań, rozwija osobowość. – Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy znacznie częściej niż te, które nie czytają.

Dziś mamy przecież na rynku mnóstwo pozycji, które pierwszy kontakt z książką mogą uczynić przyjemnym i ciekawym: książeczki kontrastowe dla maluchów, które nie rozróżniają jeszcze wszystkich kolorów, książeczki sensoryczne, mocno angażujące także zmysł dotyku, czy inne rozmaite książki-zabawki, np. imitujące dźwięki.

Planujemy rozwój projektu BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA tak, aby, w bibliotece i przedszkolu dzieci otrzymywały książki, które staną się początkiem domowej biblioteki i pasji czytania na długie lata . 
W świecie zdominowanym przez tablety i smartfony to bardzo cenna inicjatywa. Wiele wskazuje na to, że okazji do obcowania z książką naszym młodszym i starszym przedszkolakom nie zabraknie
.

Data dodania: 2021-03-15 15:21:37
Data edycji: 2021-03-15 16:40:46
Ilość wyświetleń: 1580
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Logo Facebook
Facebook