Adaptacja dziecka w przedszkolu to umiejętność przystosowania się do nowych warunków. W przypadku przedszkolaka to zdolność odnalezienia się w zupełnie nowej dla niego przestrzeni, poznania nowych dzieci, nowych Pań, ale przede wszystkim pozostania w przedszkolu bez opieki mamy czy taty. Ten pierwszy okres „społeczny” w życiu dziecka jest dla niego bardzo ważny i dlatego trzeba zrobić wszystko, by dziecko proces adaptacyjny przeszło pomyślnie i by dobrze czuło się w przedszkolu przez pierwsze dni, a także przez kolejne lata.
Adaptacja w naszym przedszkolu i oddziałach żłobkowych odbywać się będzie od 28 sierpnia do
1 września 2023 w godz. od 9.00-12.00.
1.Na czym polega adaptacja dziecka w przedszkolu?
Do czego musi przyzwyczaić się 2,5-latek? Przede wszystkim do tego, że zostanie pozostawiony w nowym miejscu bez mamy i taty. Będzie nowa Pani, będą koledzy, będzie nowy rytm dnia. Dzieci mają swoje przyzwyczajenia, które ulegną zmianie. To dla większości z nich jest trudne. Niektóre dość szybko odnajdują się w nowych warunkach. Innym jest trudniej, ale niezależnie od tego powinny w nowym miejscu czuć się bezpiecznie. O to zadbają nauczyciele wychowawcy.
Dziecko do adaptacji można, a nawet należy przygotować. Trzeba mu powiedzieć, że pójdzie do nowego miejsca, do przedszkola, warto opowiedzieć, jak w nim jest i zwrócić przede wszystkim uwagę na pozytywy – dużo atrakcji, kolorowe zabawki, ciekawe zabawy. Dobrze jest, by dziecko mogło zabrać z domu swoją ulubioną zabawkę do przytulania.
Nasza placowka przed rozpoczęciem roku szkolnego proponuje dzieciom zajęcia adaptacyjne odbywające się w ostatnich dniach sierpnia. Zazwyczaj trwają one około dwóch, trzech godzin i w łagodny sposób pozwalają przyzwyczaić się dziecku do miejsca, w którym będzie jako przedszkolak. To bardzo dobra forma oswajania dziecka z nową dla niego rzeczywistością.
Może się zdarzyć, że w pierwszych dniach pobytu w przedszkolu dziecko nie będzie miało apetytu, będzie płaczliwe i będzie tęsknić do domu. To się zdarza. Nauczyciele w przedszkolu doskonale sobie z takimi sytuacjami radzą.
3.Co powinno umieć dziecko przed pójściem do przedszkola?
Ważnym elementem, ułatwiającym dziecku proces adaptacji jest nauczenie go czynności samoobsługowych. 2,5, 3-latek powinien umieć samodzielnie jeść, umyć ręce i buzię, ubrać się i sygnalizować swoje potrzeby. Nauczyciele zawsze dzieciom pomagają, ale ważne jest, by dziecko samo próbowało, nie czekało, aż ktoś zrobi to za nie.
Tych czynności dziecko musi nauczyć się w domu, najłatwiej przez wykonywanie ich z rodzicami czy rodzeństwem. Dla dzieci to wielka frajda, gdy coś im się samodzielnie uda i mogą się tym pochwalić.
Dzieci bardzo dużo uczą się przez obserwację. W grupie zupełnie inaczej funkcjonują, patrzą na zachowania innych dzieci, naśladują je. W tym aspekcie pobyt w przedszkolu uczy samodzielności znacznie szybciej niż jej nauka w domu.
4.W co wyposażyć dziecko, by było mu łatwiej?
Każdy przedszkolak powinien mieć w swojej szafce kilka zapasowych kompletów ubrań. Przydadzą się, gdy zdarzy się sytuacja „kryzysowa”. Należy pamiętać, że 2,5-,3-latek dopiero uczy się samodzielności, nie wszystko jeszcze umie. Przeżywa swoje niepowodzenia, musimy mu na to pozwolić, ale jednocześnie uczyć, jak sobie z nimi radzić.
5.Adaptacja dziecka w przedszkolu bez stresu
Bardzo często zdarza się tak, że to rodzice mają ogromny problem z rozstaniem z dzieckiem. Należy pamiętać, że sukces adaptacyjny zależy głównie od nich. Dziecko widzące pewnego siebie, uśmiechniętego, spokojnego rodzica znacznie łatwiej i chętniej zostanie w swojej grupie. Jeśli rodzice pokazują mu, że sami nie są swojej decyzji pewni, wahają się, okazują emocje – to wzbudza niepokój także u dziecka.
Kiedy rodzice przyprowadzą dziecko do przedszkola, powinni rozstać się z nim w miarę szybko, tylko jeden raz. Należy unikać powracania, zaglądania przez okno sali. Dziecko może płakać, ale zaufajmy nauczycielowi. Wychowawcy bardzo szybko opanowują sytuację i dziecko świetnie bawi się w grupie.
Adaptacja dziecka w przedszkolu trwa od dwóch tygodni do miesiąca, w tym czasie dziecko będzie z pewnością dopytywało i sprawdzało, czy to nowe miejsce, którym jest przedszkole jest „na serio”. Wtedy trzeba mu pokazywać i mówić, że tak, do przedszkola trzeba chodzić codziennie, tak jak mama i tata chodzą do pracy.
Taki komunikat musi być przekazywany pewnym i spokojnym głosem. Dziecko zrozumie z czasem, że przedszkole jest jego nowym miejscem spędzania czasu. Należy pamiętać o tym, by codziennie zamienić choć kilka słów z wychowawcą, jak minął dzień, co się działo, jak zachowywało się dziecko. Pytajmy także je samo o prace plastyczne, o to, co dziś zbudowało, narysowało, z kim i jak się bawiło. Dzieci chętnie opowiadają o swoich małych sukcesach. To je wzmacnia i daje odwagę na każdy kolejny dzień w przedszkolu. Adaptacja nie musi być trudna, wszystko zależy od podejścia do niej dorosłych. Trzeba pamiętać,że małe dzieci budują swój świat podobnie, jak dorośli i to ich postawy i zachowania najczęściej powtarzają. Jeśli rodzice okażą spokój i pewność – dzieci także wkrótce przejmą te zachowania.
Niektóre twoje zachowania, choć intuicyjne i wynikające z dobrej woli, mogą zaburzyć proces adaptacji albo nawet zniszczyć to, co udało się osiągnąć do tej pory. Oto, czego nie powinnaś robić.
Kochani Rodzice,
Jeśli tylko będziecie trzymać się tych reguł, proces adaptacji nie powinien trwać dłużej, niż kilka tygodni. I potem jedyne, co zobaczycie, to radosne dziecko, które szybko daje buziaka, bo koniecznie musi już biec do swoich kolegów.
Grybów
ul. Dębowa 11